Na hlavní stránku horolezeckého oddílu TJ Lokomotiva Teplice

Vzpomínka na Jaroslava Budína

Od Gerharda Tschunka

Jaroslav Budín

*1935, †2011

Jsou osobnosti, které procházejí životem bouřlivě, hlučně, dělají kolem sebe vír, ale poté se brzo na ně zapomíná. Ale pak jsou lidé, kteří prožívají svůj život klidně, ve stálé pohodě, jako by životem proplouvali, k radosti své i k radosti svých blízkých a přátel, ale zanechávají po sobě výraznou a nezaměnitelnou stopu, naplněnou výtečnými výkony, stopu, která již nikdy nezmizí, ani ve skalách, v horách ale hlavně v srdcích všech.

A takový byl Jarda. Tichý, klidný, stále s lehkým úsměvem na rtech. Tak jsme ho všichni znali. Ale občas se dovedl také pěkně rozparádit, vesele rozdával dobrou náladu všem okolo. Co nesnášel byla faleš a jakékoliv předstírání. To se pěkně rozdurdil, o tom bych mohl leccos vyprávět.

Skály a hory. To byl vedle své rodiny jeho druhý svět. Tam byl panečku pan horolezec. Já osobně jsem ho považoval za jednoho z našich nejlepších. On po skále nelezl. On po ni plul, splýval nahoru i v těch nejkritičtějších okamžicích. S ním jste se cítili v bezpečí.

Jmenovat zde jeho cesty by zabralo mnoho místa. Chtěl bych se zde zmínit pouze o několika málo z nich. Lapiňského komín na Galerii Ganku, severní stěna Matterhornu, Mount McKinley, prvovýstupy v západním Kavkazu, Špicberkách i horách tureckého Kačkaru. Dolomity, Západní Alpy, chtěl bych zde uvést Contaminův pilíř na Midi 6++ v zimních podmínkách, Mont Blanc v zimě a mnoho dalších. A jeho prvovýstupy na pískovcových skalách. Není jich velké množství, ale vyznačují se přímostí, čistou linií a obtížností. Prostě, paráda.

Takový byl. Člověk, se kterým se každý cítil dobře. Odešel náhle, příliš náhle, tam kde se cítil nejlépe, v kruhu svých přátel.

Budeš nám Jardo chybět. Tvůj lehký úsměv, tvůj klid, tvé znalosti. Ale budeš pořád s námi, ve skálách, v horách, v kruhu Tvé rodiny. Za všechno dík a věčnou vzpomínku.

Gerhard Tschunko

Od Honzy Poura

Je 2. června 2011 odpoledne, kdesi ve Středních Čechách jede spokojená a odpočatá skupina cyklistů sympatickým terénem a jeden člen skupiny je náš kamarád Jarda Budín. Poklid skupiny naruší zpráva Nejvyššího Jardově srdci: "Na Vaše opakované žádosti o zrušení pracovního poměru Vám vydávám souhlas s okamžitou platností". Tím ani na nejlehčí převod nejde pokračovat v jízdě na kole a tak náš kamarád sestoupil s kola naposled.

Setkali jsme se proto za týden v naší oblíbené hospůdce u Fešáků, kde se často scházíme abychom si zahráli a zazpívali. Tentokrát jsme zahráli Jardovi. Posílám pár snímků z tohoto setkání a konstatuji: Jardo, jistě se spolu ještě sejdem, bohužel jsi nás svoji rychlostí překvapil.

Honza Pour